lørdag den 16. maj 2015

Natuke muljeid.

Teisipäev…

… siis reisipäev. Sôitsin kôigepealt Vejlesse, sealt pidi veel inimesi peale tulema.
McDonaldsis istusid juba môned kunstiakadeemia omad. Sain auto kuhugi pargitud. Äärepealt oleksin oma ilusa pisikese punase kohvri pagasnikusse unustanud.
Ôpsid istusid valdavalt bussi eesotsas.
Peatus Hamburgi Kunstihallis, et vaadata 70-ndate feministide näitust.
Teel Hamburgist Amsterdami oleks äärepealt ônnetus juhtunud. Eessôitev veoauto pidurdas, bussijuhi pikivahe hoidmine polnud just kiita. Istusin 1. reas. Reaktsioon oli selline, et käsi pea kaitseks välja, silmad kôvasti kinni pigistatud… Asi tundus toimuvat aegluubis. NII napilt läks ônneks!!! Buss sai pidama (ca 20 cm) ja meie taga sôitev veoauto samuti… Hirmus.
Feministide näitusest. Vôtsin môned infolehed kaasa, pärast veel loen ja môtlen.
Hotelli jôudsime 23 paiku. Oleme Dorthega kahekesi tibatillukese toas, kuhu mahub narivoodi, pisike ümmargune lauake, 2 taburetti ja rohkem nagu ei mahugi midagi. Esimene öö oli jube palav ja lämmatav, kôrgel lae all olevat akent sai avada ca 4 cm. Lämbe, umbne ja klaustrofoobiline (aga järgmine öö oli juba palju parem:-))
Hotellil on 2 maja. Meie tuba on "teises tsoonis". Öeldi, et vat minge, näete, sellest uksest välja, siis üle tänava, siis vaadake silti ja kohe teisel pool teed ongi.
Astusimegi siis tänvale, et üle kitsukese tänava teisele poole teed minna, aga… Otse teisel pool teed istus punase valgustusega akna taga poolalasti pikajuukseline kaunitar… Imelik… Sinna me vist ikka ei pidanud ööbima minema? Läksime tagasi ja küsisime üle. Nojah. Meie uks oli ca 20 m sealt edasi.
Hotell Tourist Budget.

Kolmapäev ja neljapäev…

… läksid lausa linnulennul ja hästi intensiivselt.

Kolmapäeval hommikusöök kell 8.30, pärast seda Rijksmuseum, kus meil olid ajalised piletid (9-11) erinäitusele "Late Rembrandt".
Ee… Küll oli palju rahvast! Ega eriti pilte ei saanudki vaadata, igal pool kakerdas trobikond kunstihuvilisi ees.
Ja samas - oli ikka vôimas küll originaale oma silmaga üksteise kôrval näha. Jutustamas oma inimlikku lugu. Pônev oli jälgida ka maalitehnilist poolt. Kui vanurite vahelt vahepeal löögile sai…
Huvitav oli ka tööde alt tekste juurde lugeda. Kôike muidugi ei jôudnud.
Vaatasin ka keskaegset kollektsiooni. Ôigemini - viskasin lihtsalt pilgu peale.
Rohkem aega vôtsin "kuldaja korrusel". Vôlusid 3 Vermeeri tööd!!! Nendeni pääsemiseks tuli murda läbi jaapanlaste, hispaanlaste ja prantslaste hordidest:-)
Tohutult elamusi, mida seedida.
Hollandlased on igatahes osanud maalida:-)
Väike lôunapaus. Istusin muuseumi läheduses ja vôtsin burgeri ligi. Rijksmuseumi ees basseinis püüdsid pilku ôitsevate tulpide saarekesed.
Kell 13 Else juhtimisel kaasaegsete galeriide ring Jordaani kvartalis. Haakisin ennast sappa.
Üritasin kehva linnakaardi järgi orienteeruda ja ônnestuski pärast täitsa iseseisvalt tagasi hotelli jôuda.
Amsterdam on väga mônus linn. Mulle meeldivad hirmsasti need vôluvad kanalid ja nii- ja naapidi upakil olevad vanad majad, kitsad jalgratturitest (kellegil pole ratakiivreid peas!) kubisevad tänavad. Mônus atmosfäär.
Kell 17 saime Central Station`i tagas kokku ja sôitsime tasuta praamiga mingile alternatiivsele saarekesele. Sôime seal Pllekis ôhtust.
Tunnen ennast jutukate taanlaste seltskonnas aeg-ajalt rumala tummahambana:-) Aga pean ütlema, et nende vestluste juures olemine on mul natuke mône koha pealt silmi avanud, et mismoodi nende mentaliteet, kunstist arusaamine ja ôpetamine on. Analüütilisem. Kalkuleerivam. Rohkem intellektuaalseid (klaaspärli?)mänge sisaldavam. Nendel mängudel on oma reeglid ja oma koodid, peab olema asjasse pühendatud, muidu jätavad "head tööd" käkkide mulje. Minusugusele "visuaalile" on ju ka halvasti teostatud ülihea idee… käkk, mis käkk.

Neljapäeval oli hommikupoolikul vaba aeg. Spurtisin pärast hommikusööki kohe ise üksi  van Goghi muuseumi poole minema, et ei saaks endale teekaaslaseks mônda vaterdavat isendit. Hästi mônus oli läbi hommikuse Amsterdami kulgeda.
Van Goghi muuseum oli mônusalt ülevaatlik. Jälle oli tohutult rahvast. TO-HU-TULT!
Kell 12 saime hotelli juures kokku, vantsisime bussipeatusse ja buss viis meid Gerrit Rietveldi Kunstiakadeemiat vaatama. Seal tehti meile väike ekskursioon.
Meil olid ajalised piletid Stedelijk Museumis, aga kuidagi sain ennast varem sisse nihverdatud. Erinäitus "Matisse oaas". Meeletult rahvast. Küll on kunstihuviline linn:-)
Teised osakonnad olid ka. Kaasaegne kunst 1950 - … Huvitav!
Väga hea videonäitus Ed Atkinsilt!!!!!!!!!!!!! Seal vôtsin kohe rohkem aega.
Ja noh… Pärast oli nii, et Århuse Kunstiakadeemia erinvad osakonnad läksid koos oma juhendajatega ôhtustama. Kuna mina oli ainuke "kursuste osakonnast", siis… Mul oli vaba voli:-) Ôhtustasin hotelli kôrval asuvas pisikeses India-Nepaali restoranis.
Mul on olnud väga inspireeriv, silmiavav ja turgutav aeg!!!

Reedene päev läks tagasisôidu peale. Väike peatus Saksamaal Museum Schloss Moyland`is, kus pidi olema Joseph Beuysi asju. Noh - see oli nagu oli…

Tagasi Taanis/Vejles 23 paiku ôhtul. Mul läks GPS katki…Ingen kommentarer: